Kreatywne Zajęcia w Bibliotece WOM w Częstochowie

17 maja 2024 roku klasa 5a uczestniczyła w bardzo ciekawych zajęciach w Bibliotece WOM w Częstochowie prowadzonych przez p. Annę Płusę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zajęcia rozpoczęły się od projekcji filmowej adaptacji noweli Bolesława Prusa. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy głównego bohatera, pana Tomasza, oraz niewidomej dziewczynki. Film w przystępny sposób przybliżył treść i przesłanie noweli, co było doskonałym wstępem do dalszej części zajęć. Po obejrzeniu filmu zadaniem każdego ucznia było wymyślenie i napisanie dalszego ciągu historii bohaterów “Katarynki”. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, a ich pomysły były bardzo różnorodne – od realistycznych po całkowicie fantastyczne. Kolejnym etapem zajęć było wprowadzenie uczniów do aplikacji Story Jumper. Pani Anna Płusa przeprowadziła krótkie szkolenie z obsługi programu, pokazując, jak tworzyć interaktywne książeczki, dodawać tekst, ilustracje oraz elementy multimedialne. Uczniowie z entuzjazmem przystąpili do pracy, tworząc swoje własne interaktywne książki na podstawie wymyślonych przez siebie historii. Efekty zajęć:

· Poznanie treści lektury: Uczniowie w atrakcyjny sposób poznali treść “Katarynki”, co znacznie ułatwiło zrozumienie przesłania noweli.

· Rozwój kreatywności: Tworzenie dalszej historii bohaterów pozwoliło uczniom rozwijać wyobraźnię i umiejętności pisarskie.

· Umiejętność pracy w aplikacji Story Jumper: Uczniowie nabyli nowe umiejętności związane z tworzeniem multimedialnych treści. Poznali funkcje programu Story Jumper, co może być przydatne w przyszłości przy innych projektach szkolnych.

Zajęcia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem uczniów, którzy wyrazili chęć udziału w podobnych projektach w przyszłości. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz kreatywnych metod nauczania, uczniowie nie tylko lepiej zrozumieli lekturę, ale także mieli okazję rozwijać swoje umiejętności w sposób angażujący i interesujący.

Izabella Paliwoda