Zaproszenie na wieczornicę z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Dyrektor
Grono Pedagogiczne
Uczniowie
mają zaszczyt zaprosić
na wieczornicę z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
która odbędzie się
07 listopada 2018 r.
w Szkole Podstawowej nr 7 w Częstochowie
o godz. 17.00

Zaproszenie na wieczornicę z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Nasze maciejówki.

W październiku 2018 r. w ramach realizacji projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, uczniowie naszej szkoły z pomocą  pani Emilii Sobolewskiej ozdabiali czapki – maciejówki.
Maciejówka to męska czapka z okrągłym denkiem wykonana z sukna. Nad sztywnym daszkiem znajdował się pasek lub sznur, noszona  w okresie I wojny światowej i powojennym przez członków organizacji strzeleckich i żołnierzy Legionów Polskich. Maciejówkę nosił Józef Piłsudski, w tym nakryciu głowy został sportretowany m.in. przez Wojciecha Kossaka (Piłsudski na kasztance, 1928).
W 1916 roku była ona symbolem buntu antyaustriackiego. Na znak solidarności z I Brygadą Legionów żołnierze z pozostałych brygad zrywali austriackie oznaki stopni i odrzucali rogatywki, zastępując je maciejówkami. Była symbolem walki o niepodległość Polski.
Powołana w grudniu 1918 roku Komisja Ubiorcza opracowywała projektu jednolitego polskiego munduru wojskowego. W jej gestii było też określenie przyszłego nakrycia głowy żołnierza polskiego, którym stała się maciejówka.
Uczniowie naszej szkoły we własnoręcznie ozdobionych maciejówkach przejdą 4 listopada 2018 r. z placu Biegańskiego na błonia jasnogórskie i tym samym oddadzą hołd przodkom poległym w obronie niepodległości.

Mamy nowy Samorząd Uczniowski !!!

W wyniku głosowania całej społeczności uczniowskiej wyłoniłyśmy Zarząd Samorządu Uczniowskiego. A oto jego skład:

Przewodnicząca – Natalia Kurcbard, kl.IIID

Wiceprzewodnicząca – Julia Ceglarz, kl.IIID

Sekretarz – Wiktoria Dmochowska, kl.IIID

Serdecznie gratulujemy i liczymy na owocną współpracę!

Opiekunki SU: Katarzyna Sobieraj, Ida Tamioła

Turniej Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

 

 

Drużyna U-12 w roczniku 2007 wygrała eliminacje w Turnieju Tymbarka z Podwórka na Stadion. Zwycięstwo jest przepustką do wiosennych zmagań na szczeblu wojewódzkim. W przypadku zwycięstwa, drużyna uzyska prawo do gry w turnieju finałowym na Stadionie Narodowym!
Skład: Kacper Jureczko, Bartłomiej Zieliński, Jan Kapral, Filip Kryst, Kacper Peryga, Antoni Uchroński, Jakub Loręcki, Franciszek Mituła, Bartłomiej Wysocki, Bartosz Morawiec.

EPISTEME – pierwsze spotkanie

„EPISTEME” jest terminem filozoficznym wywodzącym się ze starożytnej Grecji i oznacza wiedzę, naukę lub zrozumienie. Jest również akronimem od angielskiej nazwy projektu „European Partnership in STEM Education” realizowanego przez szkołę Podstawową nr 7 w Częstochowie wspólnie ze szkołami z Bułgarii, Łotwy i Estonii. Celem międzynarodowej współpracy szkół jest podnoszenie jakości kształcenia w obszarze nauk ścisłych.  Praca nad projektem zaplanowana jest na okres dwóch lat. W dniach 15-17 października 2018 r. częstochowska szkoła, koordynator projektu, była gospodarzem pierwszego spotkania w ramach „wymiany doświadczeń i wspólnej nauki nauczycieli”. Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem, gdyż pierwszego dnia spotkania zaproszeni pedagodzy mieli okazję uczestniczyć w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas wizyty w Polsce partnerzy dokonali prezentacji swoich szkół, zostały omówione zagadnienia dotyczące projektu oraz plany kolejnych spotkań. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu oraz warsztatach budowania i integracji zespołu przeprowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej przez Pana dr. hab. inż. Przemysława Postawę. Konsultantki Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, Pani Aleksandra Krawczyk oraz Pani Agnieszka Perczak przeprowadziły prelekcję na temat nauczania metodą projektu oraz moderowały międzynarodową debatę dotyczącą nauczania przedmiotów STEM w szkołach europejskich.
Integracji sprzyjały również: wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, a także wspólna kolacja. Mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń i porównania systemów edukacji w poszczególnych krajach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w Bułgarii, które odbędzie się już w listopadzie z udziałem uczniów.

CHARYTATYWNIE DLA ZWIERZĄT

17 października odbył się finał zbiórki żywności i artykułów dla częstochowskiego schroniska i organizacji wspierających potrzebujące zwierzaki. Uczniowie klasy 3a która w szkolnej zbiórce zebrała najwięcej, wzięli udział w podsumowaniu akcji ,,Charytatywnie dla zwierząt” której organizatorem jest Zespół Szkół Technicznych, a współorganizatorami stowarzyszenia Aktywna Częstochowa i Częstokocham oraz Młodzieżowa Rada Miasta. Podczas całej akcji zebrano 3 tony karmy, około 400 koców, leżanek i innych artykułów.

Czytaj więcej

Wygrajmy razem

Głosuj na Centrum Animacji i Tańca w dzielnicy Raków przy Szkole Podstawowej nr 7

w Częstochowie

W Centrum Animacji i Tańca będą prowadzone ogólnodostępne, bezpłatne zajęcia dla wszystkich mieszkańców Częstochowy przez wykwalifikowaną kadrę.

Jeśli ukończyłeś 13 rok życia i jesteś mieszkańcem Częstochowy zagłosuj w dniach 22.10-12.11 2018 na sfinansowanie z Budżetu Obywatelskiego zadania o charakterze ogólnomiejskim:

Nr 776

– poprzez Internet na stronie: www.konsultacje.czestochowa.pl

w mobilnym punkcie do głosowania: autobus Londyńczyk w dzielnicy Raków okolice Placu Orląt Lwowskich dnia 28.10 w godzinach 12.00-18.00

– na kartach  do głosowania w Urzędzie Stanu Cywilnego ul. Focha 19/21, pokój 32

Liczymy na Twój głos

IV Powiatowy Konkurs na Projekt Edukacyjny „Moja pasja – mój zawód”

W dniu 16 października odbył się finał IV Powiatowego Konkursu na Projekt Edukacyjny „Moja pasja – mój zawód”, który odbył się pod patronatem Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 41. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice nt. świata pasji i zawodów. Naszą szkołę reprezentowały Karolina Skorupa, ucz. kl. III a oraz Angelika Nowak, ucz. kl. III d, które zakwalifikowały się do drugiego etapu. Uczennice, nawiązując do wykonanych przez siebie prac plastycznych, zaprezentowały zawody: specjalista ds. social media i instruktor sportu. Merytoryczny i bardzo ciekawy sposób prezentacji zapewnił im zwycięstwo!

Karolina Skorupa została laureatką, a Angelika Nowak zajęła I miejsce!

Gratulacje i powodzenia w dalszej karierze edukacyjno-zawodowej!!!

Opiekun – Anna Sitek

To był prawdziwy show!

Specjalny koncert życzeń przygotowaliśmy dla naszych nauczycieli z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej. Było dużo tańca i muzyki, a nawet pokaz taekwondo. To był prawdziwy show! Obejrzeli go też nauczyciele z Łotwy, Estonii i Bułgarii, którzy odwiedzili „Siódemkę” w ramach projektu Erasmus+.
Dzień Nauczyciela to święto i na dodatek gorąco oczekiwane. Czekają na nie z niecierpliwością zarówno uczniowie jak i pedagodzy. To święto polskiej szkoły, uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu złożyliśmy wszystkim pedagogom z „Siódemki” nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów. Swoją wdzięczność dla nich wyraziliśmy poprzez koncert życzeń, w którym dedykowaliśmy nauczycielom kolejne utwory. Świetnie zaprezentowała się w nim klasa IIId, która żywiołowo, z młodzieńczą energią wykonała „Początek” Męskiego Grania. Swoim śpiewem w solowych występach zachwyciły Emilka Sanders, Julia Trąbczyńska i Julia Kubik z Vb.  Niepowtarzalny klimat wprowadziły swoją grą Magda Kwiatkowska (skrzypce) i Natalia Kurcbard (gitara) – obydwie z kl. IIId – które zaprezentowały dwa utwory. Wysoki poziom i wielką klasę pokazała też grająca na skrzypcach Emilka Sanders. Pozytywną energię wytańczyły dziewczyny ze szkoły tańca współczesnego „Majery”. Szał na widowni wywołały występy Agaty Chaładus z IIIa i Patrycji Zarzyckiej z IIId oraz ich koleżanek z zespołu hip-hopowego YES YES YO. Dziewczyny perfekcyjnie zaprezentowały dwa dynamiczne i pełne trudnych figur układy taneczne. Z wielkim aplauzem spotkał się także pokaz taekwondo, w którym pierwszoklasista z „Siódemki” – Natan Kantorysiński oraz jego klubowi koledzy i koleżanki ćwiczyli pod okiem swojego trenera – Roberta Kantorysińskiego, zdobywcy tytułów mistrzostw Polski, Europy i świata. Widzowie z zapartym tchem śledzili efektowne uderzenia, kopnięcia, czy rozbijanie desek różnymi częściami ciała. Ależ to były emocje! Całą uroczystość z wielką elegancją prowadzili Nina Ambroży i Kuba Mitzel z klasy IIIb.
To był prawdziwy show! Tę akademię zapamiętamy na zawsze – zapewniali uczniowie „Siódemki”.

Wioletta Gradek-Konieczna
Alicja Miedzińska
Anna Jamrozińska-Ciura

Znicz Pamięci

W dniu 15 października 2018 roku uczniowie klas pierwszych edukacji wczesnoszkolnej zapalili znicz pamięci przy pomniku Orląt Lwowskich. Dzieci przyglądając się płonącym zniczom, zachowały ciszę i należytą powagę. Było to dla nich nie tylko wielkie przeżycie, ale i doskonała okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o swoim mieście i mieszkańcach, których już nie ma, ponieważ oddali swoje życie za ukochany kraj.